15.10.2022

5 důvodů, proč si vybrat starý bagr oproti novému?

Chcete si pořídit bagr, ale nevíte, jestli investovat do nového stroje? Ať jste soukromá osoba nebo firma, koupě použitého stroje se vyplatí. A to například pomocí našeho jedinečného aukčního portálu. Registrujte se zdarma.

Stavební technika má mnoho možností využití nejen ve stavebnictví. Speciálně přizpůsobené stroje pomáhají lidem ušetřit práci i čas při provádění těžkých úkolů, jako je zvedání těžkých břemen, hloubení výkopů, vrtání děr nebo srovnávání terénu. Jedním z nejpoužívanějších stavebních zařízení je bagr.

Co je bagr

Bagr je mechanizovaný stroj, jenž slouží k přemisťování a těžbě hornin. Bývá označován také jako rypadlo nebo exkavátor, tento termín pochází z anglického slova excavator. Mezi hlavní části bagru patří podkop, kabina a podvozek. Hydraulicky ovládané rameno (zvané podkop), může být doplněno o další pracovní náčiní. Podvozek je buď kolový, nebo pásový. Speciálním typem jsou dvoucestné bagry, které se umí pohybovat jak po cestě, tak po kolejích.

Psali jsme také: Velký průvodce bagrů.

1. Cena

Nový bagr a jeho cena se v dnešní době dostává do neskutečných výšin. Nákupem rypadla z druhé ruky v prvé řadě ušetříte dost peněz. Ne každý si může dovolit investovat do úplně nové stavební techniky, přece jen i starý bagr vám udělá dobrou službu. K největšímu poklesu ceny rypadla dochází během prvního roku používání, proto se vyplatí koupit bagr starší než jeden rok.

2. Zkušenosti

Když hledáte použité bagry, máte k dispozici cenný zdroj informací navíc a to zákaznické recenze. Dodavatelé stavební techniky vám jsou schopni nový bagr profesionálně odprezentovat, sdělit vám všechny technické vlastnosti a ukázat doplňkové příslušenství. Prodejci bohužel nemají s konkrétním strojem reálné zkušenosti z pracovního prostředí.

Psali jsme také: Stavební stroje z bazaru: Tipy, na co se zaměřit při jejich výběru.

Starý model bagru, jenž je v prodeji už nějakou dobu, má ve většině případů na internetu uživatelské recenze. V diskuzních fórech si můžete přečíst pozitivní i negativní názory samotných vlastníků, kteří bagr otestovali v praxi.

3. Funkce

Před nákupem byste si měli uvědomit, jakými funkcemi má stavební stroj disponovat. Cena nového bagru se odvíjí od počtu úkolů, které zvládne vykonat. Stanovte si proto klíčové vlastnosti rypadla potřebné pro realizaci vašeho projektu, abyste zbytečně nepřepláceli za špičkové technologie, které ve výsledku vůbec nepotřebujete.

Psali jsme také: Největší lomy na světě? 

Starý bagr má výhodu, že za nižší cenu můžete získat model vyšší třídy, na něhož byste se svým cenovým limitem v případě nového bagru nedosáhli. Uspořené peníze se vám mohou hodit na pořízení dalších nástrojů k vašemu rypadlu, čímž zlepšíte jeho všestrannost a efektivitu.

4. Rozmanitost

Na trh se každoročně dostane jen určitý počet nových modelů rypadel. V bazarech stavební techniky se však nabídka použitých bagrů neustále navyšuje každým dnem. Z tohoto důvodu když vybíráte bagr, větší výběr máte mezi použitými kusy. U prodejců starých nebo zánovních bagrů je mnohem větší šance, že naleznete ideální model pro vaše potřeby.

5. Provoz

Nové bagry mají menší pravděpodobnost poruchy, nicméně se dají zakoupit i použité bagry s prodlouženou zárukou. Starý bagr se zárukou stojí méně než zcela nový předražený stroj. Servis a náklady spojené s případnou opravou opotřebované součástky vás tak nemusí přijít draho.

Psali jsme také: Zěmědělské stroje - vyznáte se v nich?

Prodejci stavební techniky vám pomohou vybrat rypadlo přesně podle vašich požadavků. Ověřené společnosti nabízí rovněž opravy, servis a prodej vybavení, příslušenství i náhradních dílů.

Autor článku: Redakce portálu Veacom.cz