20.9.2022

Použité stavební stroje z bazaru: Tipy, na co se zaměřit při výběru

Pro zamýšlené stavební úpravy není vždy nutné zakoupit úplně nový stavební stroj. Starší pracovní vozidlo z bazaru přijde firmu i jednotlivce výrazně levněji. A nejfektivněji a nejrychleji jde také vozidla a stavební techniku najít přes naše online aukce. Na co však dávat pozor při koupi použité techniky? Technické specifikace stroje jsou jedna věc, ale pečlivě zvažte i výběr konkrétního bazaru stavebních strojů.

Jak vybírat stavební stroje?

Velikost stroje

Než budete kontaktovat nejbližšího dodavatele stavební techniky, měli byste vědět, jak rozsáhlý projekt plánujete. Moderní stroje se dodávají v různých velikostech, takže u malých projektů vám vystačí menší verze stejného druhu vozidla.To platí rovněž pro práce ve stísněných prostorách.

Pro větší projekty se vyplatí koupit větší stroj, který zvládne práci mnohem rychleji. Uvědomte si velikost staveniště a podle toho vybírejte mašinu potřebné velikosti.

Všestrannost stroje

Určitě se vyplatí koupit zařízení, které nabízí více než jednu prostou funkci. Nejlepší volbou jsou konvertibilní stavební stroje, které můžete na staveništi zapojit do více různých úloh.

Jestli máte pochybnosti o výběru adekvátního stroje pro vaše účely, můžete si nechat poradit odborníky, kteří vám poradí a navrhnou řešení.

Země původu a dostupnost stroje

Dalším důležitým kritériem je dostupnost náhradních dílů. Není nic příjemného, když by se vám stroj poškodil a nebylo by možné snadno a rychle sehnat náhradní díl pro jeho opravu. Jestliže nebude potřebná náhradní součástka skladem, musí se objednat.

Dá se předpokládat, že komponenty výrobců ze vzdálenějších zemí budou mít delší dobu dodání, což může nečekaně posunout termín dokončení vaší stavby.

Odbornost personálu

Vždy si vybírejte stavební stroje, které zvládnete obsluhovat. Pokud vám na určitou práci chybí odborné znalosti, raději si najměte specialistu.

Předejdete vzniku případných škod na majetku a výrazně snížíte riziko úrazu osob na stavbě. Potřebná práce bude vykonána efektivně a v co nejkratším možném čase.

Servis a údržba

I když jsou použité pracovní stroje výrazně levnější, měli byste si předem zjistit, jak je to v případě oprav. Některé značky stavební techniky mají velmi drahý servis, případně neseženete kvalitního servisního technika v blízkém okolí.

Vyplatí se vybrat takovou mašinu, pro niž v případě potřeby najdete dostupný servis stavebních strojů za přijatelnou cenu.

Jak poznat kvalitní bazar stavebních strojů?

Možnost osobní prohlídky

Výběr starší stavební techniky přes internet není v dnešní době problém. Můžete snadno porovnávat velké množství strojů z oblasti stavebnictví, těžby, energetiky, komunálu i zemědělství. Důvěryhodný bazar by měl nabízet osobní prohlídku libovolného pracovního stroje ze svého portfolia.

Prodejce by vám měl stavební stroj ukázat naživo, včetně možnosti vyzkoušet si jeho ovládání. Osobní přístup je velmi důležitý, neboť se můžete vyhnout případným nesrovnalostem. Stavební stroj musí fungovat a vypadat ve skutečnosti stejně jako v popisu inzerátu na webových stránkách bazaru, kde by měly být uvedeny veškeré závady a poškození.

Dovoz zakoupeného stroje

Profesionální bazar strojů nabízí komplexní služby, mimo jiné také odvoz stavebního stroje na vámi zvolenou adresu. Přeprava nadrozměrného nákladu není levná záležitost a navíc speciální firmy zajišťující převoz stavebních strojů mohou být obsazené několik týdnů dopředu.

Schopný bazar má k dispozici vlastní nákladní vozidla pro převoz mašiny takřka ihned po nákupu.

Výkup stavebních strojů

Nejlepší bazary stavební techniku nejen prodávají, ale také vykupují. Může se jednat o stavební stroje všech druhů různých značek - bagry, jeřáby, traktory, kolové nebo pásové nakladače, rypadlonakladače, smykové nakladače, kolová, pásová nebo kráčivá rypadla, minirypadla, dempry, dozery, finišery, frézy, gradery, harvestory, vysokozdvižné vozíky a další.

Stroje na výkup mohou být jak v dobrém technickém stavu, tak nefunkční. Správný bazar vám za mašinu zaplatí hotově a odveze si ji na vlastní náklady.

Náhradní díly

I když vám jde v prvé řadě o funkční mašinu, nesmíte zapomenout, že každé zařízení potřebuje pravidelnou údržbu. Postupem času bude nutné některé součástky vyměnit, ať už z důvodu opotřebení či závažnějšího poškození.

Kvalitní bazar stavebních strojů může zajistit ke specifickému vozidlu potřebné originální náhradní díly, příslušenství a další vybavení.

Autor článku: Redakce portálu Veacom.cz