7.10.2022

Aukce automobilů: Tipy, na co se zaměřit

Co je dražba aut a jak probíhá

Dražba nebo také aukce (dříve se rovněž používal pojem licitace) je způsob prodeje majetku, zboží či služeb, v tomto případě automobilu. Předmětem mohou být vozidla všech různých značek, typů, stáří i opotřebení. Aukce i dražba se liší především způsobem, jakým se prodejci snaží nalézt nejvyššího kupce.

Jaký je rozdíl mezi aukcí a dražbou?

Aukce je proces, ve kterém prodejce nebo aukční dům nabízí k prodeji specifické vozidlo. Na začátku aukce je stanovena počáteční částka a kupující mezi sebou soupeří postupným navyšováním ceny. Aukce často probíhají rychle a mají stanovený konec, kdy je vítězem ten, kdo nabídl za automobil nejvyšší částku.

Dražba obvykle probíhá v reálném čase, kdy zájemci o koupi automobilu přihazují postupně a rozhodují se, zda přihodí více než soupeři. Rozdíl oproti aukci spočívá v tom, že dražba může mít mnoho vln přihazování a může trvat déle než jednodenní aukce.

V obou případech je přijata nejvyšší nabídka a automobil bude prodán za uvedenou cenu výherci aukce či dražby.

Registrujte se zdarma do našich aukcí a vyzkoušejte si náš portál. Nejčastější dotazy k aukcím.

Druhy dražeb automobilů

a) dobrovolná

Veřejná dobrovolná dražba probíhá tak, že samotný majitel se rozhodne prodat své vozidlo. Nabídne ho do aukce a snaží se ho prodat za co nejvyšší cenu. Ve většině případů jsou tyto automobily ve výborném stavu, včetně kompletní dokumentace, historii vozidla a příslušenství. Na aukci se mohou objevit jak klasická vozidla, tak vzácné a těžko sehnatelné veterány. Dle modelu a značky vozidla se pak pohybuje konečná vydražená suma. Výjimečně se může stát, že konkrétní vůz zakoupíte za vyvolávací cenu.

b) exekuční

Jak napovídá samotný název, na exekučních dražbách objevíte automobily dlužníků. Nemusí se nutně jednat o majetek, který byl zabaven exekutory, ale o vozidla leasingových společností. Často se stává, že si lidé pořídí auto od leasingové společnosti na úvěr a po čase zjistí, že nejsou schopni splácet. Auto je nutné prodat v aukci, aby se částkou pokryl dluh. Prodejní cena se vždy odvíjí od znaleckého posudku. Pokud takový vůz v aukci zakoupíte (stanete se vydražitelem), všechna práva exekutorského úřadu zanikají, takže na vás nepřechází žádné dluhy.

Mohlo by vás také zajímat: Sepsali jsme rádce ohledně ekologické daně při převodu auta
 

Kdo nesmí přihazovat v auto aukci?

V aukci automobilu obecně může přihazovat kdokoli, kdo má zájem o koupi automobilu a splňuje podmínky aukčního domu nebo prodejce. Nicméně, existují zákony a pravidla, která mohou omezovat některé osoby v účasti na aukci.

V aukci automobilu nesmí přihazovat:

 1. Osoby, které nejsou schopny platit – pokud osoba nemá dostatek finančních prostředků, aby mohla zaplatit za automobil v případě, že by vyhrála aukci, může být omezena v účasti na aukci.
 2. Osoby, které nevyhovují požadavkům na registraci – aukční domy a prodejci automobilů mohou mít přísné požadavky na registraci aukce, včetně ověření totožnosti a poskytnutí relevantních dokladů a informací. Osoby, které nesplňují tyto požadavky, mohou být vyloučeny z účasti na aukci.
 3. Zaměstnanci aukčního domu nebo prodejce – v některých případech mohou zaměstnanci aukčního domu nebo prodejce automobilu být omezeni v účasti na aukci, aby se minimalizovalo riziko střetu zájmů.

Kdo nesmí přihazovat v auto dražbě?

Dražby automobilů se v prvé řadě nesmí zúčastnit dlužník a jeho manžel/ka, dále pak soudní exekutor, zaměstnanci exekutorského úřadu, soudci a zaměstnanci soudu. Dražby se naopak může zúčastnit jakákoliv fyzická nebo právnická osoba, jež se prokáže dokladem totožnosti (občanský průkaz, pas nebo řidičský průkaz). Na dražbách mohou být přítomni pozorovatelé. To jsou lidé, kteří nechtějí v aukci přihazovat. O nabízené vozidlo nemají zájem, nýbrž pozorují, jak samotná dražba probíhá, čímž získávají zkušenosti pro své vlastní budoucí nákupy.

Mohlo by vás také zajímat: Tatrovka, legendární značka a vše co o ní potřebujete vědět.

Na co si dát pozor před dražbou?

Začínající kupující jednají velmi často impulzivně. Zkušení obchodníci se na aukci dopředu připravují a na nabídky přihazují s rozmyslem, přece jen se nekoná každý den.

a) Požadavky na auto

Předem si uvědomte, jaké vlastnosti by mělo vozidlo splňovat. Chcete jezdit na benzín, naftu, nebo dáte přednost elektromobilu? Jak velké by mělo auto být? Jaké jízdní vlastnosti od něj očekáváte a kolik peněz by mělo stát? Všechny požadavky si nejlépe sepište na papír, ať je máte na očích, když si budete prohlížet nabídky v aukcích. Dle požadované výbavy si vytipujte několik konkrétních modelů aut, které preferujete.

b) Cenový strop

Stanovte si maximální cenu, kterou jste ochotni za nabízený vůz dát a tu nepřehazujte. I když se vám automobil může sebevíc líbit, přemrštěná cena z něj udělá nevýhodnou koupi. Raději si počkejte na jinou nabídku, než abyste zbytečně přeplatili nemalou částku peněz.

c) Dostatečný finanční obnos

S maximální částkou, kterou jste ochotni za vozidlo dát, souvisí také dostupné finanční prostředky. Mějte na svém účtu dostatečně vysokou disponibilní sumu peněz, s níž můžete po ukončené vyhrané aukci ihned operovat, tedy převést ji na účet prodejce. Není dobré potřebnou sumu skládat z několika účtů, případně řešit chybějící peníze až po dražbě.

d) Záruka

Pozor! Oproti nákupu auta v autobazaru se na vydražené vozidlo nevztahuje záruka. Pokud by vůz při převzetí neodpovídal stavu v době aukce, můžete zažádat o odstranění zjištěné závady, případně si nechat vrátit peníze. Jestliže se objeví nějaký problém až později, automobil nemůžete reklamovat.

 

Jak vybrat aukční portál

Než se pustíte do přihazování, zvolte si prověřeného poskytovatele služeb. Každý aukční portál si pečlivě prohlédněte a přečtěte si dostatek referencí, abyste měli jistotu kvalitních služeb.

1. Osobní prohlídka

Důvěryhodný internetový portál s aukcemi vozidel by měl nabízet osobní prohlídku libovolného auta. Prodejce by vám měl nabízený automobil ukázat naživo, abyste si ověřili, zda technický stav vozidla odpovídá popisu inzerátu. V dražební dokumentaci by měly být uvedeny termíny prohlídek, včetně adresy, kde se vozidlo nachází. Jestliže vám nebude datum a čas vyhovovat, je možné se samozřejmě domluvit s majitelem nebo dražitelem na jiném termínu prohlídky.

 2. Náležitosti vozidla

U každé aukce by měly být uvedeny veškeré informace k prodávanému automobilu. Stav vozu by měl být specifikován v dražební vyhlášce nebo dražební dokumentaci. Dražené auto by mělo mít technický průkaz, platnou STK, servisní knížku a klíče. Bez potřebných náležitostí vám mohou při vyhrané aukci nastat komplikace. Bez platné STK nemůžete se svým novým vozem odjet, což znamená další náklady za odtahovou službu.

 3. Standardní služby

Profesionální aukční server nabízí komplexní služby, včetně odvozu motorového vozidla na vámi stanovené místo po celé České republice. Schopná firma vám připraví všechny dokumenty potřebné pro zápis do registru vozidel. Dle domluvy je možné zajistit i samotný přepis automobilu, což vám ušetří čas.

Ověřený aukční portál

Aukce aut online na Veacom.cz nabízí prověřená vozidla a stroje s jasnou historií a všechny nabídky odpovídají reálnému stavu. V internetových dražbách se primárně objevují vozidla a speciální technika od významných mezinárodních firem a státních podniků.

Tipy pro auto dražby:

1. Částka - stanovte si maximální částku a tu nepřekračujte, aukce není soutěž

2. Kvalitní připojení - přihazujete-li online, učiňte tak přes počítač se stabilním internetovým připojením

3. Čas - nečekejte s příhozem na úplný konec dražby, aby byla vaše částka včas zaznamenána

Jak dlouho je auto v aukci?

Každá dražba automobilu je stanovena na konkrétní den a čas. Aukční portály umožňují dražit konkrétní vozidlo živě online. Před zahájením aukce si můžete prostudovat všechny dostupné informace o konkrétním autě a to i několik týdnů předem. Výhodou online aukce je, že nemusíte nikam chodit, stačí se pouze zaregistrovat do systému.

V den konání dražby auta je nutné být přihlášen online ke konkrétní nabídce. Jakmile dojde k vyvolání vyvolávací ceny, můžete přihodit svou nabídku. Zájemci o prodávaný automobil se střídají tak dlouho, dokud je o předmět zájem. Po maximálně několika desítkách minut se již auto dostane na hraniční hodnotu a počet příhozů se zastaví. Jakmile po chvíli čekání nikdo další nenabídne vyšší částku, než je aktuální cena, aukce se zastaví a automobil připadne novému dražiteli.

Na co nezapomenout po zakoupení automobilu z aukce?

1. Převzetí – S aukčním portálem se dle vašich časových možností domluvte na předání vydraženého vozidla.
2. Skutečný stav – Při předání zkontrolujte, zda automobil skutečně odpovídá popisu aukce a není jakkoliv poškozen.
3. Smlouva a peníze – Podepište kupní smlouvu a zaplaťte za vydražené auto domluveným způsobem.
4. Povinné ručení – Zajistěte si sami co nejdříve u libovolné pojišťovny.
5. Evidenční kontrola – Zajistěte si sami co nejdříve na nejbližší pobočce STK.
6. Přepis vozidla – K přepsání automobilu na nového majitele by mělo dojít do 10 dnů od podpisu kupní smlouvy. Na tento úkon potřebujete kupní smlouvu, občanské průkazy původního a nového majitele (v přítomnosti jen jedné osoby je vyžadována plná moc s úředně ověřeným podpisem), velký technický průkaz vozidla, malý technický průkaz, protokol o evidenční kontrole, doklad o pojištění a potvrzení o úhradě správního poplatku.

Autor článku: Redakce portálu Veacom.cz

Vybíráme z naší aktuální aukce 

Online aukce: CAT D4 LGP
8966 CAT D4 LGP
Najeto 7 180 MTH
Rok výroby 1993
Palivo Nafta
Stanoviště
Prostějov
mapa
Vyvolávací cena
759 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: LIEBHERR LR631B
11699 LIEBHERR LR631B
Najeto N/A
Neznámé
Palivo Nafta
Stanoviště
Velká Bystřice
mapa
Vyvolávací cena
220 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: STALINEC T 170
12948 STALINEC T 170
Najeto N/A
Neznámé
Palivo Nafta
Stanoviště
Vlaštovičky
mapa
Vyvolávací cena
80 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: STALINEC T-130
12788 STALINEC T-130
Najeto N/A
Neznámé
Palivo Nafta
Stanoviště
Trstená
mapa
Vyvolávací cena
87 850 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: CATERPILLAR 12H
12692 CATERPILLAR 12H
Najeto 7 526 MTH
Rok výroby 1996
Palivo Nafta
Stanoviště
Provodín
mapa
Vyvolávací cena
492 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: LIEBHERR R944C
12946 LIEBHERR R944C
Najeto 18 810 MTH
Rok výroby 2008
Palivo Nafta
Stanoviště
Vlaštovičky
mapa
Vyvolávací cena
320 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: KOMATSU PC290 NLC-8
12404 KOMATSU PC290 NLC-8
Najeto 16 018 MTH
Rok výroby 2010
Palivo Nafta
Stanoviště
Slaný 1
mapa
Vyvolávací cena
649 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: JCB JS 220 LC
12015 JCB JS 220 LC
Najeto 17 849 MTH
Rok výroby 2005
Palivo Nafta
Stanoviště
Nové Sedlo
mapa
Vyvolávací cena
349 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: KOBELCO SK 80 MSR
6736 KOBELCO SK 80 MSR
Najeto 16 250 MTH
Rok výroby 2002
Palivo Nafta
Stanoviště
Františkovy Lázně
mapa
Vyvolávací cena
339 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: HYUNDAI ROBEX 360 LC 7
12018 HYUNDAI ROBEX 360 LC 7
Najeto 20 400 MTH
Rok výroby 2006
Palivo Nafta
Stanoviště
Vyškov 1
mapa
Vyvolávací cena
269 000 CZK
Cena bez DPH
Všechna vozidla