7.10.2022

Aukce automobilů: Tipy, na co se zaměřit

Co je dražba aut a jak probíhá

Dražba nebo také aukce (dříve se rovněž používal pojem licitace) je způsob nákupu majetku, zboží či služeb. Při dražbě automobilů je v konkrétní den a čas nabídnuto k prodeji specifické vozidlo. Předmětem mohou být vozidla všech různých značek, typů, stáří i opotřebení. Na začátku aukce je stanovena počáteční částka, za kterou je možné vůz odkoupit, a ta se postupně navyšuje přihazováním zájemců. Aukci „vyhraje“ zájemce, jenž za auto nabídne nejvyšší částku. 

Registrujte se zdarma do našich aukcí a vyzkoušejte si náš portál. Nejčastější dotazy k aukcím.

Druhy dražeb automobilů

a) dobrovolná

Veřejná dobrovolná dražba probíhá tak, že samotný majitel se rozhodne prodat své vozidlo. Nabídne ho do aukce a snaží se ho prodat za co nejvyšší cenu. Ve většině případů jsou tyto automobily ve výborném stavu, včetně kompletní dokumentace, historii vozidla a příslušenství. Na aukci se mohou objevit jak klasická vozidla, tak vzácné a těžko sehnatelné veterány. Dle modelu a značky vozidla se pak pohybuje konečná vydražená suma. Výjimečně se může stát, že konkrétní vůz zakoupíte za vyvolávací cenu.

b) exekuční

Jak napovídá samotný název, na exekučních dražbách objevíte automobily dlužníků. Nemusí se nutně jednat o majetek, který byl zabaven exekutory, ale o vozidla leasingových společností. Často se stává, že si lidé pořídí auto od leasingové společnosti na úvěr a po čase zjistí, že nejsou schopni splácet. Auto je nutné prodat v aukci, aby se částkou pokryl dluh. Prodejní cena se vždy odvíjí od znaleckého posudku. Pokud takový vůz v aukci zakoupíte (stanete se vydražitelem), všechna práva exekutorského úřadu zanikají, takže na vás nepřechází žádné dluhy.

Mohlo by vás také zajímat: Sepsali jsme rádce ohledně ekologické daně při převodu auta

Kdo nesmí přihazovat v auto dražbě?

Aukcí automobilů se v prvé řadě nesmí zúčastnit dlužník a jeho manžel/ka, dále pak soudní exekutor, zaměstnanci exekutorského úřadu, soudci a zaměstnanci soudu. Aukce se naopak může zúčastnit jakákoliv fyzická nebo právnická osoba, jež se prokáže dokladem totožnosti (občanský průkaz, pas nebo řidičský průkaz). Na dražbách mohou být přítomni pozorovatelé. To jsou lidé, kteří nechtějí v aukci přihazovat. O nabízené vozidlo nemají zájem, nýbrž pozorují, jak samotná dražba probíhá, čímž získávají zkušenosti pro své vlastní budoucí nákupy.

Mohlo by vás také zajímat: Tatrovka, legendární značka a vše co o ní potřebujete vědět.

Na co si dát pozor před dražbou?

Začínající kupující jednají velmi často impulzivně. Zkušení obchodníci se na aukci dopředu připravují a na nabídky přihazují s rozmyslem, přece jen se nekoná každý den.

a) Požadavky na auto

Předem si uvědomte, jaké vlastnosti by mělo vozidlo splňovat. Chcete jezdit na benzín, naftu, nebo dáte přednost elektromobilu? Jak velké by mělo auto být? Jaké jízdní vlastnosti od něj očekáváte a kolik peněz by mělo stát? Všechny požadavky si nejlépe sepište na papír, ať je máte na očích, když si budete prohlížet nabídky v aukcích. Dle požadované výbavy si vytipujte několik konkrétních modelů aut, které preferujete.

b) Cenový strop

Stanovte si maximální cenu, kterou jste ochotni za nabízený vůz dát a tu nepřehazujte. I když se vám automobil může sebevíc líbit, přemrštěná cena z něj udělá nevýhodnou koupi. Raději si počkejte na jinou nabídku, než abyste zbytečně přeplatili nemalou částku peněz.

c) Dostatečný finanční obnos

S maximální částkou, kterou jste ochotni za vozidlo dát, souvisí také dostupné finanční prostředky. Mějte na svém účtu dostatečně vysokou disponibilní sumu peněz, s níž můžete po ukončené vyhrané aukci ihned operovat, tedy převést ji na účet prodejce. Není dobré potřebnou sumu skládat z několika účtů, případně řešit chybějící peníze až po dražbě.

d) Záruka

Pozor! Oproti nákupu auta v autobazaru se na vydražené vozidlo nevztahuje záruka. Pokud by vůz při převzetí neodpovídal stavu v době aukce, můžete zažádat o odstranění zjištěné závady, případně si nechat vrátit peníze. Jestliže se objeví nějaký problém až později, automobil nemůžete reklamovat.

Jak vybrat aukční portál

Než se pustíte do přihazování, zvolte si prověřeného poskytovatele služeb. Každý aukční portál si pečlivě prohlédněte a přečtěte si dostatek referencí, abyste měli jistotu kvalitních služeb.

1. Osobní prohlídka

Důvěryhodný internetový portál s aukcemi vozidel by měl nabízet osobní prohlídku libovolného auta. Prodejce by vám měl nabízený automobil ukázat naživo, abyste si ověřili, zda technický stav vozidla odpovídá popisu inzerátu. V dražební dokumentaci by měly být uvedeny termíny prohlídek, včetně adresy, kde se vozidlo nachází. Jestliže vám nebude datum a čas vyhovovat, je možné se samozřejmě domluvit s majitelem nebo dražitelem na jiném termínu prohlídky.

 2. Náležitosti vozidla

U každé aukce by měly být uvedeny veškeré informace k prodávanému automobilu. Stav vozu by měl být specifikován v dražební vyhlášce nebo dražební dokumentaci. Dražené auto by mělo mít technický průkaz, platnou STK, servisní knížku a klíče. Bez potřebných náležitostí vám mohou při vyhrané aukci nastat komplikace. Bez platné STK nemůžete se svým novým vozem odjet, což znamená další náklady za odtahovou službu.

 3. Standardní služby

Profesionální aukční server nabízí komplexní služby, včetně odvozu motorového vozidla na vámi stanovené místo po celé České republice. Schopná firma vám připraví všechny dokumenty potřebné pro zápis do registru vozidel. Dle domluvy je možné zajistit i samotný přepis automobilu, což vám ušetří čas.

Ověřený aukční portál

Aukce aut online na Veacom.cz nabízí prověřená vozidla a stroje s jasnou historií a všechny nabídky odpovídají reálnému stavu. V internetových dražbách se primárně objevují vozidla a speciální technika od významných mezinárodních firem a státních podniků.

Tipy pro auto dražby:

1. Částka - stanovte si maximální částku a tu nepřekračujte, aukce není soutěž

2. Kvalitní připojení - přihazujete-li online, učiňte tak přes počítač se stabilním internetovým připojením

3. Čas - nečekejte s příhozem na úplný konec dražby, aby byla vaše částka včas zaznamenána

Autor článku: Redakce portálu Veacom.cz