16.2.2023

Aukce stavebních strojů: Tipy, na co se zaměřit

Pokud zvažujete vydražit na aukci těžkou techniku, ať už pro zemědělské nebo stavební účely, nejprve si přečtěte pár užitečných rad.

Co je aukce stavebních strojů?

Aukce stavebních strojů je forma prodeje, při které jsou speciální stroje, vybavení a příslušenství nabízeny k prodeji zájemcům, kteří mohou podávat nabídky. Stroj připadne tomu, kdo nabídne v aukci nejvyšší částku. Aukce mohou probíhat buď tradičně v aukční síni, nebo online na aukčních webových stránkách

Proč se vyplatí koupit stroj v aukci?

Aukce těžké techniky jsou pro kupující velmi výhodné, protože jsou schopni získat kvalitní stroj za nižší cenu, než kdyby si zakoupili úplně nový stroj. Na aukcích se mohou objevit různé typy nových, zánovních i použitých stavebních strojů, jako jsou bagry (rypadla), nakladače, buldozery, traktory, zdvihací zařízení a další.

5 důvodů, proč se vyplatí pořídit si starší bagr?

Na co si dát pozor před dražbou?

Nákup stavebního stroje není otázkou několika minut. Na aukci se vyplatí pečlivě připravit a ověřit si některé informace, aby kupující ve výsledku neprodělali. Především začínající obchodníci by měli přihazovat s rozmyslem.

1. Prodejce

Najděte si prověřeného poskytovatele služeb, který zprostředkovává aukce stavebních strojů. Ať už se jedná o jakýkoliv aukční portál, měli byste u něj ověřit kvalitu nabízených služeb. V prvé řadě si zkontrolujte historii prodejce, jak dlouho působí v oboru a zda má důvěryhodné kladné reference od předchozích zákazníků. Dále se před přihazováním podívejte, jaké má prodejce podmínky prodeje, služby a záruky.

2. Stav stroje

Technický stav stroje by měl odpovídat popisu v inzerátu. Důvěryhodný internetový portál s aukcemi stavební techniky umožňuje zájemcům (dražitelům) prohlédnout si stroj ještě před zahájením aukce, aby bylo možné ověřit, že popis nabídky skutečně odpovídá realitě. Zjistěte, zda byl stroj pravidelně servisován a zda bude potřeba vynaložit další náklady na opravu. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti ohodnotit stav stroje, existuje možnost nezávislého posouzení stroje odborníkem.

3. Dokumentace

Stavební stroj zakoupený na aukci by měl mít stejnou dokumentaci jako nový stroj – vlastnický list, osvědčení o registraci, servisní záznamy, certifikáty o bezpečnosti a informace o historii stroje (údržba, opravy, nehody a poškození). Pokud nějaké dokumenty chybí, obraťte se na prodejce, abyste měli všechny potřebné náležitosti pro použití a provoz stroje.

4. Cenový strop

Před aukcí si proveďte cenový průzkum. Na internetu si srovnejte ceny podobných nabídek a stanovte si maximální částku, kterou jste ochotni za nabízený stavební stroj dát a tu nepřekračujte. I když se vám stroj může hodit sebevíc, přemrštěná cena z něj udělá nevýhodnou koupi. Raději si počkejte na jinou nabídku, než abyste zbytečně přepláceli.

5. Transport

Po vyhrané aukci se musí stavební stroj dopravit na místo, které určí vydražitel (výherce v dražbě). Některé aukční portály pro stavební stroje nabízejí služby transportu zakoupených strojů, což je pro kupujícího přínosné, neboť mu odpadá práce se zařizováním převozu. Pokud však prodejce tuto službu nenabízí, kupující si musí transport stroje zajistit sám na vlastní náklady, případně využít služeb specializované společnosti pro přepravu těžkých strojů.

Autor článku: Redakce portálu Veacom.cz