20.12.2022

Jak vybrat traktor do lesa?

Traktory jsou motorová vozidla, která jsou určena pro tlačení, nesení nebo tažení různých druhů zemědělské techniky. Podvozek traktorů se nejčastěji skládá ze čtyř kol, ale běžně se můžete setkat i s pásovými traktory.

Hledáte spolehlivé traktory za dobrou cenu? Zkuste využit služeb našeho jedinečného aukčního portálu. Registrace zdarma. 

Na trhu existuje velké množství traktorů, které jsou přizpůsobeny pro práci v zemědělství, ve stavebnictví nebo v komunální oblasti. V následujících řádcích se zaměříme na kritéria, podle nichž je vhodné vybírat traktory určené k vykonávání lesnických prací nebo k tažení lesnických přípojných vozidel.

Jaké jsou druhy lesních traktorů?

Konkrétní modely traktorů se podobně jako osobní automobily dělí podle výkonu do segmentů - nižší, střední a vyšší třída.

Vyšší třída

Vyšší třída je specifická výkonem okolo 300 koní. Tyto druhy traktorů jsou velké přibližně jako kombajn. Disponují pásy nebo velkými koly, jež bývají i dvě vedle sebe, takže na jedné nápravě jsou umístěna celkem čtyři kola. Traktory vyšší třídy vyrábí například značky Fendt, John Deere nebo New Holland.

Střední třída

Střední třída traktorů má výkon cca 150 koní, proto mají tyto stroje o něco menší rozměry. Výhodou traktorů střední třídy je lepší manévrovatelnost v terénu a všestrannost použití. Mezi výrobce traktorů střední třídy patří mimo jiné Claas, JCB nebo česká firma Zetor.

Nižší třída

A nakonec nižší třída zahrnuje převážně malotraktory. Díky kompaktním rozměrům se vejdou kamkoliv je potřeba, ale stále si zachovávají svou univerzálnost, jelikož je možné k nim připojit různé příslušenství. Menší traktory jsou jako stvořené pro práci na vinicích, v sadech a na dalších členitých pozemcích. Mezi známé značky traktorů nižší třídy patří Agrostroj Prostějov nebo Kubota.

Suma sumárum, vyšší třída traktorů se hodí pro rozsáhlé zemědělské práce, střední třída pro lesnické práce a nižší třída traktorů pro drobné pěstitele a zahradníky.
Srovnání traktorů do lesa vyšší třídy

Srovnání vybraných modelů vyšší třídy traktorů do lesa 

Na co se zaměřit při výběru?

Nejlepší lesní traktor je ten, který byl navržen přesně pro tento typ práce. Traktory do lesa jsou obecně velmi silná vozidla, jejichž výkon několikanásobně převyšuje univerzální modely určené pro práci na poli.

Speciální lesní kolové traktory jsou ve většině případů vybaveny rampovačem v přední části vozidla a stabilizačním zařízením v jeho zadní části. Velká světlá výška zajišťuje traktoru vynikající průchodivost terénem. Na trhu je velké množství lesních strojů různých velikostí a odlišných konfigurací.

Pokud uvažujete nad nákupem stroje určeného pro práci v lese, je potřeba si uvědomit několik důležitých maličkostí. V prvé řadě musíte vědět, na jakou činnost lesní techniku potřebujete, v jakém terénu se bude pohybovat a jaké vlastnosti by měla splňovat. Jestli chcete traktor používat na více různých úkolů, zaměřte se na ty nejdůležitější, které budete provádět nejčastěji. Výběr vhodného traktoru pro práci v lese si pečlivě promyslete a nepospíchejte, abyste se s nákupem zbytečně neunáhlili.

Druhy traktorů do lesa

Traktory bez nakladače

Malé traktory bez nakladače jsou vhodné pro těžbu palivového dřeva v porostech tvrdého dřeva o malém průměru. Tyto stroje jsou určeny pro nízkoobjemovou těžbu dřeva.

Subkompaktní traktory

Patří mezi nejoblíbenější kompaktní lesnické traktory s pohonem čtyř kol. Typickými zástupci jsou KIOTI CS a LS MT.

Čelní nakladač

Nakladač v přední části traktoru zvládá tlačit před sebou malé stromy, zatímco zadní část nakladače je možné využít k vykopávání velkých balvanů. K čelnímu nakladači lze připojit lopatu nebo rypadlo.

Traktor s pohonem dvou kol (2WD - Two Wheel Drive)

Standardní traktory hodící se na širokou škálu úkolů, včetně těžby dřeva a zalesňování. Tyto stroje sice utáhnout až 180cm polena, ale jen po rovném terénu. Neměly by se používat na tahání větších kmenů.

Traktor s pohonem čtyř kol (4WD - Four Wheel Drive)

Traktory s náhonem na všechna čtyři kola přijdou vhod na rozsáhlé a dlouhodobé projekty lesních prací, jež si poradí se svažitým terénem. Traktory 4WD mají vynikající točivý moment a nejsou tak náročné na údržbu.

Vyvážecí traktor

Stroj určený pro těžbu, probírku, přepravu a zpracování dřeva, který pro svou práci používá hydraulický jeřáb s drapákem. Vyvážecí traktory mají osm obrovských kol se širokými nízkotlakými pneumatikami pro minimalizaci narušení půdy.

Vlastnosti traktorů do lesa

Každý specifický model lesního traktoru může mít jiné doplňkové funkce, které jsou důležité z hlediska produktivity, komfortu, rychlosti a bezpečnosti.

Čím má traktor lepší výbavu, tím je všestrannější a snadněji ovladatelný. Podívejte se na přehled nejdůležitějších vlastností, podle nichž můžete traktor vybírat.

Bezpečnostní prvky

Do této kategorie spadají funkce, které pomáhají obsluze traktoru vykonávat práci bez ohrožení života a zdraví. Řidič se bude lépe věnovat zadanému úkolu, když bude stroj obdařen tempomatem a automatickou převodovkou. Lesní traktory jsou zpravidla vybaveny bezpečnostní kabinou a bezpečnostními pásy. Dále také krytem podvozku a krytem chladiče, jež zamezují poškození zranitelných součástí vozidla. Některé typy lesnických traktorů mohou mít ocelová síta či mřížky na bocích, která člověka chrání před padajícími větvemi a kameny. Před nákupem je vhodné si ověřit certifikaci stroje.

Protismykový systém

Při provádění úkolů na kluzkém nebo podmáčeném terénu oceníte kontrolu trakce. Protiprokluzový systém se stará o rovnoměrné přenesení točivého momentu motoru na každé kolo, aby nedošlo k případnému smyku. Traktor nezastaví špatné povětrnostní podmínky v lese, ani na silnici, což oceníte nejen v zimním období.

Naviják

Když máte velký pozemek a potřebujete přesunout kmeny do větší vzdálenosti, naviják je jasná volba. Lesní navijáky za traktor jsou perfektním pomocníkem pro práci v lese. Ovládají se elektrohydraulicky či mechanicky. V prodeji jsou i speciální robustní navijáky, které jsou přizpůsobeny pro nejnáročnější podmínky. K navijáku je možné dokoupit další příslušenství, kam patří například vysílačka nebo směrová kladka.

Quick Turn

Režim posilovače řízení Quick Turn, který umožňuje snadnější manévrování s čelním nakladačem.

Velká kola

Velké pneumatiky jsou základ. Lesní traktory mají nízkorozsahovou převodovku, díky níž mohou snadno procházet obtížný terén.

Jízda na silnici

Lesnické traktory spadají dle zákona mezi zvláštní vozidla, a proto nemusí být vždy schopné provozu na pozemních komunikacích. Záleží na konkrétním typu traktoru.

Lesní nástavba

Oblíbené příslušenství klasických traktorů pro občasnou práci v lese. Lesní nástavby na traktory se přizpůsobí přesně vašim potřebám, jelikož jsou dostupné jako jednotlivé funkční celky. Mezi samostatné komponenty nástavby patří kupříkladu radlice, lžíce, čelní nakladače, rampovače, přibližovací štíty, závěsné systémy, rychloupínací systémy, výztuhy ráfků, ochrana přední masky, ochrana světel, ochrana nádrže, ochranné rámy kabiny, dveří, bočních skel nebo zadního skla.

Kde koupit lesní traktor?

Pokud chcete koupit novou lesní techniku, nejjednodušší způsob je kontaktovat výrobce konkrétního stroje, který jste si vybrali. Nabídka úplně nových speciálních traktorů do lesa je poněkud omezená, a proto se vyplatí vybírat i mezi použitými a zánovními lesními traktory.

Kromě klasických prodejců traktorů je možné využít služeb aukčních stránek. V online aukcích je mnohem větší výběr kvalitních strojů za zlomek ceny. U starších modelů navíc nebudete mít problém rychleji sehnat náhradní díly.

Autor článku: Redakce portálu Veacom.cz

Vybíráme z nabídky aktuální aukce

Online aukce: KOMATSU  PC 290 LC-11
8841 KOMATSU PC 290 LC-11
Najeto 8 400 MTH
Rok výroby 2016
Palivo Nafta
Stanoviště
Nasavrky
mapa
Vyvolávací cena
1 499 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: CATERPILLAR  320 C
10467 CATERPILLAR 320 C
Najeto 10 072 MTH
Rok výroby 2005
Palivo Nafta
Stanoviště
Kolín 2
mapa
Vyvolávací cena
699 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: KOMATSU  PC 210LC - 6 K
10289 KOMATSU PC 210LC - 6 K
Najeto 8 984 MTH
Rok výroby 1998
Palivo Nafta
Stanoviště
Most 9
mapa
Vyvolávací cena
399 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: KOMATSU  PC210-6K
10421 KOMATSU PC210-6K
Najeto 14 700 MTH
Rok výroby 2000
Palivo Nafta
Stanoviště
Velká Bystřice
mapa
Vyvolávací cena
329 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: CATERPILLAR  M 315
10446 CATERPILLAR M 315
Najeto 20 000 MTH
Rok výroby 2002
Palivo Nafta
Stanoviště
Břeclav
mapa
Vyvolávací cena
290 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: JCB  JS 200 W
9855 JCB JS 200 W
Najeto 18 800 MTH
Rok výroby 2003
Palivo Nafta
Stanoviště
Velké Meziříčí
mapa
Vyvolávací cena
539 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: LIEBHERR  A 900
9447 LIEBHERR A 900
Najeto 18 600 MTH
První registrace 12/2006
Palivo Nafta
Stanoviště
Brno 14
mapa
Vyvolávací cena
449 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: NEW HOLLAND  MH PLUS
10154 NEW HOLLAND MH PLUS
Najeto 28 200 MTH
První registrace 08/2008
Palivo Nafta
Stanoviště
Havlíčkův Brod
mapa
Vyvolávací cena
449 000 CZK
Cena bez DPH
Online aukce:  O&K M4S KOPPEL
9938 O&K M4S KOPPEL
Najeto 17 600 MTH
Rok výroby 1982
Palivo Nafta
Stanoviště
Třinec
mapa
Vyvolávací cena
139 900 CZK
Cena bez DPH
Online aukce: MENZI MUCK  A81
10190 MENZI MUCK A81
Najeto 12 600 MTH
Rok výroby 2004
Palivo Nafta
Stanoviště
Lešná
mapa
Vyvolávací cena
199 000 CZK
Cena bez DPH
Všechna vozidla